utorak, 1. ožujka 2016.

Irak

Irak

Republika Irak
الجمهورية العراقية
(Al-Jumhuriyah Al-Iraqiyah)
ZastavaGrb
ZastavaGrb
Geslo
Allahu Akbar (arapski: Bog je velik)
Himna
Mawtini
Položaj Iraka
Glavni gradBagdad
Službeni jezikarapski i kurdski
Državni vrh
 - PredsjednikFuad Masum
 - Predsjednik VladeHaider al-Abadi
NeovisnostOd Ujedinjenog Kraljevstva 3. listopada 1932.
Površina57. po veličini
 - ukupno437.072 km2
 - % vode1.1 %
Stanovništvo44. po veličini
 - ukupno (2004)25.374.691
 - gustoća59/km2
Valutairački dinar (1000 filsa¹)
Pozivni broj+964
Vremenska zonaUTC +3
Internetski nastavak.iq
(1) Izvan upotrebe
Republika Irak je država u jugozapadnoj Aziji. Obuhvaća područjeMezopotamije između rijeka Eufrat i Tigris i susjedna planinska i pustinjska područja. Na jugoistoku kratkom obalom (58 km) izlazi naPerzijski zaljev. Na jugu graniči s Kuvajtom i Saudijskom Arabijom, na zapadu s Jordanom i Sirijom, na sjeveru s Turskom i na sjeveru i istoku sIranom.
Stanovništvo Iraka nije etnički i vjerski homogeno, iako je Islamnajzastupljenija religija i pripada mu više od 95% stanovništva. Tri dominantne zajednice su Arapi-šijiti (oko 60% stanovništva), Arapi-suniti(oko 20%) i Kurdi (oko 15%).

Povijest[uredi VE | uredi]

Nakon što je vojnom akcijom srušen režim dotadašnjeg predsjednikaSaddama Huseina Irak se od travnja 2003. do lipnja 2004. nalazio pod okupacijom međunarodne koalicije pod vodstvom SAD-a. Dana 28. lipnja2004. vlast je predana privremenoj iračkoj vladi koja je 30. siječnja 2005. provela izbore za Prijelaznu skupštinu. Američke, britanske i snage nekoliko drugih zemalja i dalje su u velikom broju prisutne u Iraku i bore se protiv iračkih gerilaca koji se protive okupaciji ili teže stvaranjuislamske države.
Iračko gospodarstvo se temelji na proizvodnji nafte. Proizvodnja nafte trenutno je ograničena zbog oštećenja infrastrukture za ekstrakciju i transport i nesigurnosti u zemlji.

Geografija i priroda[uredi VE | uredi]

Reljefna karta Iraka
Visoke planine, riječni krajobrazi, pustinja i uzak dio morske obale dominante su reljefne cjeline iračkoga pejzaža.

Planine[uredi VE | uredi]

Na sjeveroistoku Iraka, iz susjedne Turske, u ovu se zemlju pruža planinski lanac Taurus, a na istoku, iz smjera Irana, lanac Zagros,Iransko gorje. Ovi su planinski lanci uglavnom strmi i goli, a njihovi vrhovi premašuju visinu od 3000 metara. Prema središtu zemlje, planine postaju sve niže i prelaze u dolinu rijeka Eufrat i Tigris

Eufrat i Tigris[uredi VE | uredi]

Regija između rijeka Eufrata i Tigrisa naziva se Mezopotamija i predstavlja žitnicu bliskoistočnih zemalja. Rijeke teku kroz Irak sa sjeverozapada prema jugoistoku. Središnji dijelovi njihovih tokova natapaju polja i plantaže agruma i palmi datulja podignute na mjestu posječenih šuma u kojima su najzastupljenija bila stabla hrasta,platanavrbe i topole. Donje tokove ovih rijeka prate močvarna područja s puno trstike koja su stanište brojnih ptica selica. Oko 150 kilometara sjeverno od ušća u Perzijski zaljev Eufrat i Tigris se spajaju u rijeku Sat al-Arab. Iračka morska obala duga je oko 60 kilometara. Na zapadu toka rijeke Eufrat reljef se postupno uspinje prelazeći u Sirijsku pustinju, koja se prostire i po susjednim zemljama. U ovom prirodnom prostoru vegetacija je pustinjska s tek pokojim grmom trave ili trnovitim trajnicama.

Klima[uredi VE | uredi]

Irak se nalazi u suhoj klimatskoj zoni. Ljeta su vruća i s malo oborina, a zime blage i vlažne. Dok u Sirijskoj pustinji mogu proći godine a da ne padne kiša, u planinskoj regiji na sjeveroistoku zemlje zimi pada snijeg. Godišnja razina padalina u ovom području prelazi 1000 milimetara, dok je u Mezopotamiji količina oborina uglavnom manja od 30 milimetara. UBagdadu, glavnom gradu zemlje, koji je smje[ten i u njezinu središtu, prosječna temperatura u siječnju iznosi 9°C, a u srpnju 33°C. Temperaturne vrijednosti nerijetko ljeti pređu ekstremnu granicu od 50°C.

Provincije u Iraku[uredi VE | uredi]

Irak je podijeljen u 18 provincija (Arapskimuhafadhat, jednina - muhafadhahKurdski: پاریزگه Pârizgah). Provincije se dalje dijele u distrikte - qadhas.
  1. Baghdad
  2. Salah ad Din
  3. Diyala
  4. Wasit
  5. Maysan
  6. Al Basrah
  7. Dhi Qar
  8. Al Muthanna
  9. Al-Qādisiyyah
  1. Babil
  2. Karbala
  3. An Najaf
  4. Al Anbar
  5. Ninawa
  6. Dahuk
  7. Arbil
  8. At Ta'mim (Kirkuk)
  9. As Sulaymaniyah
Iraqi Governorates (numbered).png

Vanjske poveznice[uredi VE | uredi]

Sestrinski projekti
Commons-logo.svgWikimedijinu spremniku nalazi se članak na temu: Irak
Commons-logo.svgWikimedijinu spremniku nalazi se još gradiva na temu: Irak
Wiktionary-logo.svgPogledajte rječničku natuknicu Irak u Wječniku, slobodnom rječniku.

Nema komentara:

Objavi komentar